Skip to main content
Aktualności

Produkty o działaniu repelencyjnym: najważniejsze informacje legislacyjne

By 27 stycznia, 201510 listopada, 2021No Comments

Gama dostępnych na rynku repelentów w różnej formie cały czas rośnie. Wciąż najpopularniejsze są płyny i aerozole. Spora liczba podobnych do siebie produktów przyczyniła się do zaistnienia na rynku innych form użytkowych, takich jak plastry, chusty, chusteczki, opaski, spirale. Przyjrzyjmy się zatem zasadom klasyfikacji repelentów, a co za tym idzie wymaganiom, jakie muszą spełnić firmy wprowadzające tego typu produkty do obrotu.

Repelenty klasyfikowane są jako produkty biobójcze i podlegają pod Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 528/2012 z 22 maja 2012 r. w sprawie udostępniania na rynku i stosowania produktów biobójczych (L 167/1). Produkt biobójczy oznacza każdą substancję lub mieszaninę w postaci, w jakiej jest dostarczana użytkownikowi, której przeznaczeniem jest niszczenie, odstraszanie, unieszkodliwianie organizmów szkodliwych, zapobieganie ich działaniu lub zwalczanie ich w jakikolwiek sposób inny niż działanie czysto fizyczne lub mechaniczne.

Duże kontrowersje budzą repelenty pochodzenia naturalnego. Zalicza się do nich produkty zawierające w swoim składzie olejki eteryczne, np. olejek eukaliptusowy, cytronelowy, miętowy, lawendowy, goździkowy.

 

Ograniczenia w zakresie stosowania DEET

Zgodnie z protokołem komisji 6/2012 z posiedzenia Komisji ds. Produktów Biobójczych z 26 września 2012 r. oraz raportem z oceny substancji, stężenie substancji czynnej DEET w wyrobie nie powinno przekraczać 20%. Udział DEET w produkcie powyżej 20% wiąże się z prawdopodobieństwem nieakceptowalnego ryzyka zagrożeń dla zdrowia.

DEET został włączony do załącznika I dyrektywy 98/8/WE z wieloma zastrzeżeniami i zaleceniami. Zakaz dotyczy nie tylko ilości substancji w produkcie, ale również częstotliwości stosowania oraz ograniczenia jej wykorzystania w produktach dla dzieci w przedziale wiekowym 2-12 lat.

Podobna sytuacja dotyczy produktów opartych na IR 3535. Substancja ta, zgodnie z Rozporządzeniem Wykonawczym Komisji (UE) NR 406/2014 z 23 kwietnia br., została już pozytywnie oceniona, a data złożenia przez firmy nowej dokumentacji przypada na 1 listopada 2015 r.

Cały artykuł znajdą państwo w nr 3/2014 kwartalnika “Chemia i Biznes. Rynek kosmetyczny i chemii gospodarczej”(…)

Autor: K. Gniadek, D. Kaczorowska, THETA Doradztwo Techniczne

cib Źródło>>> http://www.chemiaibiznes.com.pl/artykuly/pokaz/328-Produkty_o_dzialaniu_repelencyjnym_najwazniejsze_informacje_legislacyjne.html