Skip to main content
Aktualności

Zmiana Umowy Europejskiej ADR

By 2 czerwca, 201510 listopada, 2021No Comments

Każdy nieparzysty rok przynosi nowelizację przez Komitet ds. Transportu Towarów Niebezpiecznych i Światowego Systemu Klasyfikacji i Oznakowania umowy europejskiej dotyczącej międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych.

Wprowadzone zmiany, dotyczące w równym stopniu specjalistów ds. bezpieczeństwa, przedsiębiorców, pracowników administracji, a także firm transportowych i spedycyjnych, osób dokonujących rozładunku i załadunku odnoszą się do: przepisów ogólnych, definicji, klasyfikacji i wykazów towarów niebezpiecznych, zwolnień z wymagań ADR, procedur nadawczych, znaków i nalepek ostrzegawczych, doboru opakowań.

A oto najistotniejsze zmiany:

Usunięto definicję „pojemności nominalnej naczynia”, zatem dla materiałów ciekłych maksymalna ilość całkowita dla danej jednostki transportowej oznacza rzeczywistą ilość towaru w litrach, a nie pojemność nominalną. Wprowadzono również definicję „dużego opakowania awaryjnego” (o masie netto przekraczającej 400 kg lub pojemności większej, niż 450 litrów, ale objętości nie większej, niż 3 m3), pozwalającego na umieszczenie w nim poprzez manipulację mechaniczną towarów z uszkodzonych, wadliwych lub nieszczelnych przesyłek zawierających materiały niebezpieczne, co pozwoli na ich dalszą utylizację lub odzyskanie.

Dodano przepisy dotyczące wyłączenia z ADR transportu żarówek zawierających gazy duszące i utleniające, lamp zbieranych od osób indywidualnych do utylizacji lub recyklingu, zużytych, uszkodzonych, zawierających substancje niebezpieczne (rtęć, materiały promieniotwórcze) w ilości do 1 kg, gdy pojedyncza lampa zawiera do 1 g takiego materiału, a opakowanie do 30 g. Wyłączenie z ADR farb i lakierów rozszerzono na ciecze lepkie w opakowaniach mniejszych, niż 450-litrowe, które wykazują określone właściwości fizyko-chemiczne (m.in. temperatura zapłonu 23-60oC, zawartość nitrocelulozy, wysokość oddzielonej warstwy rozpuszczalnika).

Znowelizowano instrukcje pisemne poprzez dodanie zakazu używania papierosów elektronicznych i zmianę normy dla kamizelki ostrzegawczej oraz wykreślono normy i typy środków ochrony indywidualnej, pozostawiając typy środków ochrony dróg oddechowych (okres przejściowy wzoru instrukcji pisemnych do 30 czerwca 2017 roku, natomiast zaświadczeń ADR dla kierowców wydanych przed 1 stycznia 2014 roku do upłynięcia terminu ich ważności).

Uszczegółowiono, poprzez zamieszczenie rysunków z opisem, wzory, a także wymiary nalepek i znaków, w tym dla towarów pakowanych w ilościach ograniczonych, dla towarów o podwyższonej temperaturze, materiałów używanych jako czynnik chłodzący lub klimatyzujący, materiałów zagrażających środowisku i znaków fumigacji (przepisy obowiązują od 1.01.2017 r.). Klasę wskazuje się w dolnym narożniku, a litery lub cyfry w dolnej połowie. Zmienia się oznakowanie pojazdów, które przewożą materiał niebezpieczny w stanie ciekłym w temperaturze równej lub wyższej, niż 100oC, a w stanie stałym w temperaturze równej lub wyższej, niż 240oC. Litery napisu „Opakowanie zbiorcze/Overpack” winny mieć 12 mm wysokości (od 1.01.2016 r.).

W odniesieniu do przewozów luzem usunięto przepisy VV1-VV17, a wprowadzono VC1-VC3 wraz z przepisami uzupełniającymi AP1-AP10. Dodano przepis BK 3 (elastyczny kontener do przewozu luzem towarów niebezpiecznych może być używany przez okres najwyżej 2 lat od daty produkcji).

W tabeli A do wykazu towarów niebezpiecznych dodano 20 nowych numerów – z numeracją 3507-3526, głównie w klasie 2, którą uzupełniono o nową grupę gazów adsorbowanych (rozpuszczonych w porowatych materiałach stałych), a w klasie 9 dodano UN 3509 „Opakowania odpadowe, próżne, nieoczyszczone” (opakowania lub ich części przewożone w celu unieszkodliwienia lub recyklingu, opróżnione w taki sposób, aby substancje niebezpieczne obecne były jako przylegające pozostałości). Dla 6 numerów wprowadzono nowe brzmienie nazwy przewozowej, głównie w pozycjach dotyczących azbestu.

Wprowadzone zmiany obowiązują od 1 stycznia 2015 roku z półrocznym okresem przejściowym do dnia 30 czerwca b.r. Do chwili obecnej nie opublikowano w Dzienniku Ustaw oficjalnego tekstu umowy ADR 2015-2017 w języku polskim.

Autor: Joanna Puchalska-Gad, Michalina Świerczyńska (THETA)