Skip to main content
Aktualności

Rozporządzenie KE dotyczące ołowiu i jego związków

By 2 czerwca, 201510 listopada, 2021No Comments

23 kwietnia 2015 roku w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej opublikowano Rozporządzenie Komisji (UE) 2015/28 z dnia 22 kwietnia br. zmieniające pozycję 63 w załączniku XVII rozporządzenia (WE) 1907/2006REACH odnoszącą się do ołowiu i jego związków.

Szwecja przedłożyła Europejskiej Agencji Chemikaliów dokumentację, w której wykazano, że ze względu na odruch wkładania przedmiotów do ust, dzieci (szczególnie w wieku poniżej 3 roku życia) mogą być stale narażone na działanie ołowiu uwalniającego się z wyrobów zawierających ołów lub jego związki, w postaci celowo dodanego ołowiu metalicznego, dodatku w stopach metali (mosiądz), pigmentów lub stabilizatora w polimerach (szczególnie w polichlorku winylu). Może to negatywnie wpływać na ich zdrowie, zwłaszcza na ośrodkowy układ nerwowy znajdujący się w fazie rozwoju.

Pozycję 63 w załączniku uzupełniono o pkt 7, zgodnie z którym produkt nie jest wprowadzany do obrotu, jeżeli zawartość ołowiu (wyrażona jako metal) wynosi co najmniej 0,05%, a wyroby te lub ich dostępne części mogą być w normalnych lub racjonalnie przewidywanych warunkach użytkowania wkładane do ust przez dzieci. graniczenie to nie ma zastosowania, gdy szybkość uwalniania ołowiu nie przekracza 0,05 µg/cm2, a w przypadku wyrobów powlekanych powłoka jest wystarczająca do zapewnienia, że szybkość uwalniania nie zostanie przekroczona w okresie dwóch lat użytkowania w normalnych warunkach. Wyrób może być wkładany do ust jeżeli jeden z jego wymiarów nie przekracza 5 cm lub posiada wystającą lub możliwą do odłączenia część.

Przepis nie ma zastosowania do m.in. : biżuterii, szkła kryształowego, niesyntetycznych lub odtworzonych kamieni szlachetnych i półszlachetnych, emalii (mieszanin szklistych powstałych w wyniku stopienia, zeszklenia lub spieczenia minerałów w temperaturze co najmniej 500oC), kluczy, zamków, kłódek, instrumentów muzycznych, końcówek przyborów do pisania, wyrobów religijnych, przenośnych baterii węglowo-cynkowych i ogniw guzikowych.

Do dnia 1 lipca 2019 roku Komisja dokona ponownej oceny wprowadzonych uregulowań w świetle nowych informacji naukowych, dostępności rozwiązań alternatywnych.

Rozporządzenie wchodzi w życie po dwudziestu dniach po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym UE.

Autor: Michalina Świerczyńska (THETA)