Serdecznie zapraszamy na szkolenie Produkty biobójcze – najnowsze zmiany w przepisach, uzyskanie stosownego pozwolenia i zachowanie jego ważności
Pozwolenia na obrót produktami biobójczymi posiadają datę ważności do 31.12.2024 r. Data ta związana jest z końcem okresu przejściowego tj. oceny substancji czynnych możliwych do stosowania w produktach biobójczych i jest datą umowną.
Z przyczyn handlowych i prawnych ważne jest to, aby firmy wprowadzające do obrotu produkty biobójcze znały warunki dotyczące możliwości utrzymania swoich produktów w sprzedaży.
Obecnie wiadomo, że nie dla wszystkich substancji czynnych program ten uda się zakończyć w przewidywanym okresie, dlatego też KE podjęła decyzję w zakresie przedłużenia okresu przejściowego do 31.12.2030 r. Oficjalnie informacja o przedłużeniu okresu przejściowego pojawi się po opublikowaniu rozporządzenia delegowanego. Ważność pozwolenia może zostać jednak skrócona w zależności od odpowiednich decyzji niezatwierdzających lub rozporządzeń zatwierdzających poszczególne substancje czynne. Zgodnie z Komunikatem Prezesa URPLWMiPB wymagane jest przesłanie zgody na wydłużenie ważności pozwoleń w zakresie udostępnianych produktów, jednakże wcześniej konieczna jest właściwa weryfikacja substancji w celu oszacowania możliwości wysłania takiej zgody.
Nie na wszystkie produkty biobójcze będzie można ubiegać się o wydłużenie ważności pozwoleń.
W oparciu o dostępne informacje można zweryfikować w jakich przybliżonych terminach można spodziewać się zatwierdzeń poszczególnych substancji.
Zatwierdzenia substancji czynnych w danych grupach produktowych nakładają na podmioty odpowiedzialne obowiązek złożenia dokumentacji w procedurze europejskiej. W przypadku niezłożenia wniosku, pozwolenie na obrót takim produktem wygaśnie, co skutkować będzie brakiem możliwości sprzedaży produktów. Niestety coraz więcej podmiotów zgłębia ten temat zbyt późno. Aktualnie kilka często wybieranych przez producentów substancji do produkcji produktów biobójczych jest na etapie zatwierdzenia, co oznacza, że konieczne jest przygotowanie się do rejestracji europejskiej bądź zmiana receptury i ponowna rejestracja narodowa w celu zachowania ciągłości sprzedaży i uniknięcia dużych strat finansowych związanych z przerwaniem tej ciągłości lub utratą kontrahentów. Pomimo posiadania wiedzy na temat statusów substancji czynnych i ewentualnych zbliżających się zatwierdzeń wiele firm nie ma możliwości przeprowadzenia pełnej rejestracji europejskiej, głównie ze względów finansowych, ale nie tylko. Ważne jest więc podjęcie odpowiednio wcześniej właściwych działań zapobiegających przyszłym problemom biznesowym/handlowym.