Serdecznie zapraszamy na szkolenie Produkty biobójcze – najnowsze zmiany w przepisach, uzyskanie stosownego pozwolenia i zachowanie jego ważności
Program przeglądu substancji czynnych, a co za tym idzie koniec okresu przejściowego powinien planowo zakończyć się 31.12.2024 r. Pozwolenia na produkty biobójcze posiadają ważność również do tej daty. Z przyczyn handlowych i prawnych ważne jest to, aby wprowadzający do obrotu produkty biobójcze znali przesłanki dotyczące możliwości utrzymania ich w sprzedaży.
Obecnie wiadomo, że nie dla wszystkich substancji czynnych program ten uda się zakończyć w przewidywanym okresie, dlatego też KE podjęła decyzję w zakresie przedłużenia okresu przejściowego do 31.12.2030 r. Oficjalnie informacja o przedłużeniu okresu przejściowego pojawi się po opublikowaniu rozporządzenia delegowanego. Ważność pozwolenia może zostać jednak skrócona w zależności od odpowiednich decyzji niezatwierdzających lub rozporządzeń zatwierdzających poszczególne substancje czynne.
Dlatego też niezbędna jest weryfikacja produktów, czy kwalifikują się pod przedłużenie pozwoleń. W oparciu o dostępne informacje można zweryfikować w jakich przybliżonych terminach można spodziewać się zatwierdzeń poszczególnych substancji.
Zatwierdzenia substancji czynnych w danych grupach produktowych nakładają na podmioty odpowiedzialne obowiązek złożenia dokumentacji w procedurze europejskiej. W przypadku niezłożenia wniosku, pozwolenie na obrót takim produktem wygaśnie, co skutkować będzie brakiem możliwości sprzedaży produktów.
Na szkoleniu omówione zostaną najważniejsze kwestie dotyczące:
· programu przeglądu substancji czynnych i jego wpływu na istniejące produkty,
· terminów ponownej rejestracji produktów,
· możliwości skorzystania z wyłączeń, aby jak najdłużej utrzymać produkty na bazie pozwoleń narodowych,
· okresów przejściowych na wyprzedanie zapasów,
· wymagań w zakresie dokumentacji rejestracyjnej (procedura narodowa i europejska),
· narzędzi IT wymaganych przy rejestracji europejskiej,
· kontroli zgodności produktów biobójczych z przepisami biocydowymi,
· dostawców substancji czynnych,
· klasyfikacji produktu,
· pozwoleń i ich zgodność z wprowadzanymi produktami.
Praktyczne wskazówki pomogą zarówno podmiotom wprowadzającym produkty biobójcze do obrotu jak również Inspekcjom do właściwego przygotowania się do kontroli.
Przedsiębiorcy posiadający już w swojej ofercie produkty biobójcze zdobędą wiedzę w zakresie terminów oraz warunków zachowania ważności pozwoleń.
Szkolenie przeznaczone jest dla wszystkich producentów, importerów, dystrybutorów, organów kontrolnych zainteresowanych tematem produktów biobójczych (m.in. dezynfektantów, insektycydów, konserwantów).