Skip to main content
Aktualności

Nowe wydanie już dostępne: Kwartalnik Chemiczny Prawo i Wiedza – 1/2021

By 18 marca, 20217 listopada, 2021No Comments

kw 1 2021 cover min

 

Drodzy Czytelnicy!

 

Wraz z nadejściem nowego roku pojawiła się nadzieja na zakończenie koszmaru epidemii. Odległa, niepewna i krucha, ale zawsze. My w każdym razie się nie poddajemy, zbieramy i przekazujemy informacje, zarówno te merytoryczne, jak i te lżejszego kalibru.

 

Zachęcam do ciekawych, merytorycznych artykułów naszych ekspertów o kontroli zatruć produktami biobójczymi, obowiązkowych i dobrowolnych badaniach produktów kosmetycznych oraz niedocenianym obowiązku notyfikacji CLP. Piszemy również o metodach renowacji zbiorników na substancje chemiczne, a także o pierwszej linii ochrony w przypadku uwolnienia chemikaliów w magazynie („Wanna wychwytowa – pierwsza na ratunek”). Należy też wspomnieć o istotnych zmianach w przepisach ADR, jakie cyklicznie, w latach nieparzystych, pojawiają się w umowie ADR.

 

Nanomateriały towarzyszą ludzkości od początku istnienia rasy homo sapiens. Już pierwsze malowidła jaskiniowe naszych przodków sprzed 40 tys. lat były namalowane mineralnymi nanofarbami. Warto zatem przyjrzeć się im bliżej. Tym razem zapraszamy do wglądu w te struktury oczami chemika i naukowca, osoby, która zajmuje się ich badaniem i tworzeniem („Małe jest piękne, czyli nanomateriały oczami chemika”). Czy wiedzą Państwo, że w Chinach, ojczyźnie herbaty, jest więcej jej gatunków niż rodzajów serów we Francji? O fascynującej historii herbaty, jej rodzajach, składzie, sposobach parzenia i wielu innych własnościach piszemy w artykule „Cesarski napar”.

 

Każde przedsiębiorstwo miało kiedyś początek, kogoś, kto z pomysłu, idei, a czasem z konieczności, stworzył to, co dziś nazywamy Googlem, Facebookiem czy Biotechem. Dziś modnym słowem dla początkujących firm jest start-up, ale nie każda początkująca firma na takie miano zasługuje. O fascynującym świecie startupowych firm, ich gwiazdach i czarnych owcach, obiecujących początkach i jakże częstych przedwczesnych zgonach mogą Państwo przeczytać w artykule „Start-upy – w krainie jednorożców”. Prawo unijne obejmuje coraz więcej obszarów dotychczas będących w domenach praw krajowych. Jednocześnie czynione są próby jego demokratyzacji, zwiększenia udziału Parlamentu Europejskiego i obywateli UE w stanowieniu prawa. O możliwościach i zasadach bezpośredniego udziału obywateli UE w stanowieniu prawa unijnego oraz dotychczasowych wynikach takich działań dowiedzą się Państwo z artykułu „Długa droga do prawodawstwa w Unii Europejskiej – o stanowieniu aktów ustawodawczych”.

 

Zapraszam do lektury!

Tomasz Gendek
redaktor naczelny

https://kwartalnikchemiczny.pl/

LOGO KChPiW